Kontakt z nami

+48 (12) 664-47-62 Lider zespołu: dr hab. Ewa Stępień
Analiza molekularna oraz spektroskopowa pęcherzyków zewnątrzkomórkowych obecnych w moczu pacjentów z cukrzycą

Kierownik: mgr inż. Agnieszka Kamińska
Źródło finansowania: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Nr projektu: K/DSC/004342
Nr decyzji MNiSW: 7150/E-338/M/2017
Czas realizacji: 12 miesięcy

Celem projektu jest potwierdzenie uzyskanych wcześniej wyników badań proteomicznych oraz wykonanie dodatkowych badań molekularnych i analizy spektroskopowej białek izolowanych z pęcherzyków zewnątrzkomórkowych pozyskanych z moczu pacjentów z cukrzycą oraz osób zdrowych.
Analiza molekularna zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem półilościowych metod detekcji białek: elektroforezy oraz techniki Western Blot. Wykonanie tego rodzaju analizy pozwoli na zbadanie różnic w profilu białkowym pęcherzyków pomiędzy chorymi na cukrzycę a osobami zdrowymi (grupa kontrolna).
Pęcherzyki zewnątrzkomórkowe są kulistymi strukturami wydzielanymi przez komórki i występującymi we wszystkich płynach ustrojowych. Ze względu na łatwą dostępność oraz możliwość pozyskania w sposób nieinwazyjny lub małoinwazyjny dla pacjenta, stały się one potencjalnymi biomarkerami chorób. Pęcherzyki są nośnikiem wielu cząsteczek biologicznych (białka, kwasy nukleinowe, lipidy). W wielu pracach pokazano, że liczba oraz profil białkowy pęcherzyków ulega zmianie w różnych stanach chorobowych [1, 2, 3]. W naszej publikacji pokazano, że pacjenci z zaawansowaną niewydolnością nerek, będącą skutkiem długotrwałej cukrzycy posiadają znacząco mniej pęcherzyków w stosunku do osób zdrowych [3]. Z kolei wykonana analiza proteomiczna MALDI-TOF/TOF-MS pokazała występowanie unikatowych białek w pęcherzykach pacjentów z nieuregulowaną cukrzycą.
W ramach projektu planowane jest wykonanie badań na większej grupie pacjentów i przy użyciu innych metod analitycznych (elektroforeza, Western Blot)w celu potwierdzenia dotychczasowych obserwacji. Ponadto wykonanie pomiarów pęcherzyków za pomocą Spektroskopii w podczerwieni, może pozwolić na znalezienie różnic w składzie chemicznym pęcherzyków wyizolowanych od pacjentów z cukrzycą oraz osób zdrowych.