Kontakt z nami

+48 (12) 664-47-62 Lider zespołu: dr hab. Ewa Stępień
Badanie roli białek adhezyjnych oraz ładunku powierzchniowego w oddziaływaniach między mikropęcherzykami a komórką.

Kierownik: mgr inż. Agnieszka Kamińska
Źródło finansowania: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Czas realizacji: 12 miesięcy
Nr projektu: K/DSC/003657
Nr decyzji MNSW: 7150/E-338/M/2016

Celem niniejszego projektu jest opracowanie modelu in vitro wiązania mikropęcherzyków do białek macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM). Model ten zostanie wykorzystany do badań nad mechanizmami internalizacji mikropęcherzyków do komórek oraz transportu międzykomórkowego w tkankach i płynach ustrojowych. Ponadto przewiduje się, że wiedza zdobyta przy realizacji tego projektu pozwoli na opracowanie podłoży biokompatybilnych, które mogą być wykorzystane do celów diagnostycznych i terapeutycznych (nanomateriały biogenne).

Projekt ten jest kontynuacją badań zrealizowanych, bądź częściowo rozpoczętych w ramach DSC2015, które zostały podsumowane w publikacji: „Urinary extracellular vesicles density and diameter as biomarkers of renal damage in diabetic patients”, Journal of Diabetes Research

Zdolność do komunikacji międzykomórkowej jest istotną cechą organizmów wielokomórkowych i może ona zachodzić na drodze bezpośredniego kontaktu komórka-komórka, bądź poprzez wydzielane przez nie molekuły. Trzecim mechanizmem, którego istnienie wykazano w ciągu ostatnich dwóch dekad, jest transfer pęcherzyków zewnątrzkomórkowych do komórki docelowej. Pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, które są obecne prawdopodobnie we wszystkich płynach ustrojowych (m.in. osocze, mocz), są uważane za potencjalne biomarkery wielu chorób, w tym cukrzycy. Poznanie mechanizmów adhezji pęcherzyków do powierzchni komórki jest istotne w odniesieniu do badań wzajemnych interakcji między komórkami, z których pęcherzyki pochodzą a środowiskiem zewnętrznym.