Kierownik: mgr inż. Anna Drożdż
Źródło finansowania: Narodowe Centrum Nauki
Nr projektu: 2017/25/N/ST5/00831
Czas realizacji: 36 miesięcy
Jednymi z najważniejszych powikłań cukrzycy są powikłania mikronaczyniowe, uszkadzające drobne naczynia krwionośne. Zmiany w największym stopniu dotykają komórek śródbłonka, w których obserwuje się szereg zmian funkcjonalnych, biochemicznych oraz strukturalnych, objawiających się obniżoną proliferacją komórek, zaburzoną migracją oraz upośledzonym gojeniem się ran. Badania wykazały, że zmianom tym towarzyszą zmiany w poziomie miRNA.
Badany układ będzie przeznaczony do celowanego dostarczania substancji do komórek śródbłonka. W związku z tym zdecydowano, że sztuczne egzosomy zostaną pokryte białkiem Del-1 (Developmental endothelial locus -1 ) wydzielanym przez komórki śródbłonka i pośredniczącym w procesie wnikania mikropęcherzyków do komórek.
W ramach projektu zsyntezowane i pokryte białkiem Del-1 sztuczne egzosomy zostaną scharakteryzowane pod kątem parametrów takich jak: wielkość, rozkład wielkości, kształt, wartość ładunku powierzchniowego, czy stabilność układu. Dodatkowo zostaną przeprowadzone badania wpływu oddziaływania z białkami osocza na właściwości analizowanych układów oraz testy cytotoksyczności sztucznych egzosomów. Wybrana do dalszych testów grupa układów zostanie załadowana anti-miR-221-3p (o potwierdzonym działaniu pobudzającym migrację komórek), a układ będzie poddany testom funkcjonalnym. Uzyskane wyniki zostaną porównane z wynikami takich samych testów przeprowadzony z użyciem naturalnych egzosomów. Testy te będą miały na celu określenie różnic w wydajności dostarczania substancji czynnych przez sztuczne egzosomy w porównaniu do naturalnych.