Kierownik: dr inż. Agnieszka Kamińska
Źródło finansowania: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Nr projektu: LIDER/9/0031/L-9/17/NCBR/2018
Czas realizacji: 36 miesięcy
Wysokość finansowania: 1 072 362,5 zł
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider IX.
Celem projektu jest budowa urządzenia umożliwiającego wychwytywanie mikropęcherzyków zewnątrzkomórkowych (EVs), a następnie wykrywanie ich składu molekularnego. System ten jest dedykowany do prowadzenia badań nad EVs pochodzącymi z moczu pacjentów z cukrzycą w celu wykrywania zmian na poziomie molekularnym (sygnatury molekularne). System ma pomóc we wczesnej diagnostyce uszkodzenia nerek u tych pacjentów. Obecnie diagnostyka funkcji nerek u chorych z cukrzycą opiera się przede wszystkim na ocenie podstawowych parametrów biochemicznych krwi i moczu (tzw. profil nerkowy). W ramach projektu planowane jest zaprojektowanie oraz wykonanie urządzenia wyposażonego w system do izolacji EVs, składającego się z 3 układów: (1) układu mikrofluidalnego do separacji EVs, umożliwiającego otrzymanie materiału o rozmiarach pęcherzyków od 100nm do 800nm, (2) układu drgającego zapobiegającego osadzaniu się pęcherzyków na ściankach układu mikrofluidalnego oraz (3) układu podawania separowanego materiału na biosensor. Biosensor będzie zużywalną częścią systemu i będzie służył do immobilizacji i analizy EVs.
Biosensor ma być sfunkcjonalizowany – pokryty białkiem, które w sposób selektywny wychwytuje EVs – laktadheryną. W ramach budżetu projektu wnioskodawca planuje również zintegrować system z przystawką do spektrometru ramanowskiego, która umożliwi pomiar w trakcie osadzania się materiału biologicznego na biosensorze. Budowa urządzenia będzie realizowana we współpracy z firmą MeasLine, która jest zainteresowana komercjalizacją wyników realizacji projektu.
Efektem końcowym projektu będzie urządzenie o potencjalnym zastosowaniu w diagnostyce nefropatii u pacjentów z cukrzycą na podstawie sygnatury molekularnej mikropęcherzyków pochodzących z moczu. Wnioskodawca planuje również upowszechnienie wyników projektu w formie zgłoszenia patentowego, a także w przyszłości sprzedaż licencji firmie zainteresowanej wdrożeniem produktu na rynek.