- Wydarzenia ( 17 )
- Artykuły ( 2 )
- Badania ( 5 )
- Dydaktyka ( 1 )
W dniach 25-26.11.2020 zespół Zakładu Fizyki Medycznej WFAIS UJ odbył szkolenie z obsługi cytometru Amnis® CellStream®. Szkolenie poprowadził Pan Michał Konieczny (Kierownik ds. sprzedaży i zastosowań cytometrii przepływowej, Europa Wschodnia i Rosja – firma Luminex). Na szkoleniu dowiedzieliśmy się jak prawidłowo analizować mikropęcherzyki zewnątrzkomórkowe i komórki oraz jak wykonywać fenotypowanie immunologiczne.
Cytometr CellStream w Zakładzie Fizyki medycznej WFAIS będzie wykorzystywany do charakterystyki mikropęcherzyków zewnątrzkomórkowych pochodzących z hodowli komórkowych, płynów ustrojowych oraz do charakterystyki komórek. Ponadto za pomocą cytometru oznaczamy markery powierzchniowe charakterystyczne dla mikropęcherzyków zewnątrzkomórkowych. Cytometr CellStream istotnie zwiększa nasze możliwości badawcze, pozwalając Nam na poszukiwanie nowym biomarkerów.
Opis urządzenia
Amnis® CellStream® to nowoczesny cytometr oferujący analizę małych cząstek (od 30 nm) z wysoką czułością fluorescencyjną, z możliwością dostosowywania do indywidualnych potrzeb. Cytometr wyposażony jest w kamery TDI CCD umożliwiające podgląd w czasie rzeczywistym przepływające przez cytometr cząsteczki. Ponadto Amnis® CellStream® posiada dwa lasery 488 nm oraz 642 nm, które pozwalają na złożoną analizę. Istnieje możliwość zoptymalizowania instrumentu do swoich potrzeb dzięki dodaniu dodatkowych laserów. Cytometr pozwala na analizę pojedynczej probówki Eppendorf, jak i całej płytki 96-dołkowej. Ponadto wbudowane układy strumieniowe wspomagają wszystkie etapy mieszania i płukania, zapewniając analizę próbek z dużą przepustowością oraz utrzymanie czystości sprzętu.